Dotační program
Nové podmínky programu Nová zelená úsporám: Dostupnější dotace, jednodušší počty a rychlejší administrace
Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes představil hlavní změny v programu Nová zelená úsporám pro rok 2015. Cílem změn je otevření programu širšímu okruhu zájemců.
Od 1. dubna spouští MŽP a SFŽP výzvy pro rodinné domy v celé ČR a pro pražské bytové domy. U rodinných domů si mohou žadatelé požádat o dotaci ve stovkách tisíc korun, pro ty bytové půjde i o miliony. Žádosti začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat elektronicky od 15. května.
Letos bude na energetické úspory rozděleno 1,1 mld. korun, z toho je 600 milionů určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů pro majitele bytových domů v Praze.
Program prošel i pro letošní rok několika změnami s cílem usnadnit podmínky programu a rozšířit okruh žadatelů o dotaci. Letos je nově možné získat příspěvek i na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření, s podmínkou snížení spotřeby energie min. o 20 %. Takové snížení představuje např. výměna oken a dveří a dílčí zateplení. „Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů," komentuje jednu z hlavních změn ministr Brabec. „Další, myslím, pro lidi zásadní změnou, která program otevře širšímu okruhu zájemců, je zkrácení lhůt Státního fondu životního prostředí na administraci programu. Maximálně 3 týdny bude trvat schválení žádosti, 3 týdny bude mít Fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a 3 týdny na vyplacení dotace. Ne každý si může dovolit nechat své peníze takzvaně ležet ladem na úřadu. Předpokladem pro dodržení lhůt je samozřejmě bezchybná žádost i realizace a její doložení dokumentací. Věřím, že to, co se nám povedlo krizovým řízením u dočerpání fondů, se nám podaří i u zrychlení administrace programu Nová zelená úsporám. Ty peníze jsou tady pro lidi, kteří chtějí ušetřit, a pro naše lepší a zdravější životní prostředí," říká ministr Brabec.
Další významnou letošní změnou je zjednodušení výpočtu výše dotace prostřednictvím zavedení takzvaných paušálů na metr čtvereční. „V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace," vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Žádosti bude Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Potřebné dokumenty žadatelé donesou osobně nebo zašlou na příslušné krajské pracoviště SFŽP do 5 dnů od podání elektronické žádosti. Oproti minulým výzvám ubyde povinných dokumentů při podání žádosti, protože některé z nich budou vyžadovány až v okamžiku doložení realizace opatření, tedy až na konci celého procesu. Příjem žádostí skončí 31. října, pokud nebudou vymezené prostředky vyčerpány dříve.
Program Nová zelená úsporám byl v průběhu loňského roku široce diskutován s mnoha odborníky. Jeho změny a novinky podporuje mnoho profesních svazů, např. také aliance Šance pro budovy. „Současné vedení ministerstva loni výrazně zrychlilo příjem žádostí, zjednodušilo administrativu i podmínky. K dalšímu zpřehlednění dojde i letos, což jednoznačně vítáme. Dobrou zprávou je i vyhlášení podpory pro bytové domy, zároveň jsme rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni," uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.
Vláda na svém včerejším zasedání také schválila změnu programového dokumentu NZÚ, na jehož základě může MŽP vyhlašovat výzvy z programu Nová zelená úsporám až do roku 2021. Do programu NZÚ plynou peníze z aukcí emisních povolenek. Výši výnosů ovlivňuje celá řada faktorů, jako je např. kurz eura vůči koruně ad. Celková odhadovaná alokace programu na další výzvy nyní činí 27 mld. Kč. Od svého spuštění v r. 2008 do dnešního dne rozdělil program mezi 74 tisíc žadatelů 20,2 mld. Kč. Ke konci obchodovacího období může být celková částka upravena podle skutečných příjmů z dražeb.
Během letošního roku budou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Další výzvy k předkládání žádostí v rámci podprogramu rodinné domy budou pokračovat každý rok až do roku 2021. Výzvy pro bytové domy budou vyhlašovány každoročně až do roku 2019. Pro budovy veřejného sektoru se předpokládá opakované vyhlašování výzev od roku 2019 do roku 2021.
„Program Nová zelená úsporám aspiruje na to, stát se státním dotačním programem, který bude bez zásadnějších změn fungovat dlouhé roky, a občané budou mít jistotu, že z něj budou moci získávat peníze na praktická opatření, jež jim nejen ušetří vynakládané peníze za energie, ale zhodnotí i jejich nemovitosti," uvedl při příležitosti vyhlášení nových výzev ministr životního prostředí Richard Brabec.
Nová zelená úsporám v roce 2015 v kostce
- V letošním roce bude rozděleno 1,1 mld. korun, z toho 600 milionů na rodinné domy a 500 milionů na bytové domy v Praze.
- Nově je možné získat příspěvek na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření s podmínkou snížení tepelné potřeby (energie) o min. 20% (např. okna + dveře + dílčí zateplení).
- Nově je možné požádat o dotaci i na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo.
- Nově je možnost realizovat úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 m2.
- Pokračujeme v jednoduché administrativě programu – méně dokladů, méně ověřených kopií, méně papírování.
- Rychlejší administrace – 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
- Nově není třeba použít předepsané seznamy výrobků a firem, ale je potřeba dodržet požadavky na technické parametry.
- Výše dotace u rodinných domů až 50%, u bytových domů až 20% z výdajů, tzn. až stovky tisíc korun u RD a až milionové částky u BD, max. výše podpory u RD 5 mil. Kč, u BD 10 mil. Kč.
- Realizace podporovaných opatření v RD nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10% (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru).
- Kompletní podmínky najdou žadatelé od 1. dubna 2015 na stránkách programu.
- Žádosti budou moci žadatelé podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015 do 12h tamtéž.